Prin lupa, prima etapa de Sky Bet Championship

In deschiderea etapei, Sunderland si Derby County au oferit o partida in care perioadele de dominare s-au succedat in ambele reprize.
Gazdele au inceput mai bine jocul, au dominat teritorial, si-au creat vreo doua ocazii pana cand au primit gol la prima intrare in careu a oaspetilor. Au reusit apoi sa egaleze gratie unui gol inscris din penalty de Grabban.
In repriza a doua oaspetii au fortat mai mult, facand doar schimbari ofensive, insa ocaziile mai mari si le-au creat gazdele.

Fosta campioana a Europei, Nottingham Forrest, a adunat primele 3 puncte in actuala editie de Championship gratie unui sut de la distanta expediat de Barrie McKay, reusind astfel a cincea victorie in ultimele sase etape de debut.
De partea cealalta, Millwall a irosit cateva sanse, au avut o prestatie buna si spera sa nu mai aibe aceleasi emotii ca si in editia precedenta, in ceea ce priveste ramanerea in esalonul secund.

Fulham  a aratat o pofta de joc teribila, conducand ostilitatile pe parcursul primei reprize, insa inspiratia fostului antrenor al echipei de rezerve a Borussiei Dortmund a dat roade in min 88 atunci cand Oliveira Nelson s-a infiltrat intre cei doi fundasi centrali Kalas si Ream, marcand din interiorul careului si aducand un punct nesperat la un moment dat.

Meci electrizantant pe Bramal Lane la revenirea in Championship, dupa 6 ani, a lui Sheffield United, desi scorul final a fost  doar 1-0 (golgheterul Billy Sharp a marcat cu o lovitura de cap din careul de 6 metri). Doua goluri anulate pentru offside si o ratare uriasa (cap din 2m peste porta goala) a lui Brentford au intergit tabloul unei partide cu final fericit pentru majoritatea celor 26.746 de spectatori prezenti.

Unii cu ratarile altii cu golul in Wolves – Boro. La oaspeti, Assombalonga si Braithwaite au ratat vreo 3 ocazii clare, insa Wolves a marcat prin nou venitul Leo Bonatini, avand si un penalty neacordat. De remarcat faptul ca Boro nu au reusit sa marcheze desi au inceput cu 3 atacanti, aducandu-ne aminte ca au retrogradat din EPL cu doar 27 de goluri marcate.

Villa a ratat in prima repriza cat pentru intreg sezonul, Fraizer Campbell fiind singurul tigru ajuns prin careul advers pana prin minutul 40.
Insa golul lui Gabby Agbonlahor nu a fost de ajuns, Bowen marcand din voleu, meritat dupa aspectul jocului din repriza a doua.
In minutul 80 Andre Green putea sa dea lovitura pentru Hull insa a reusit "performanta" de a lovi mingea cu capul iar aceasta ducandu-se perpenticular cu linia portii…goale.
De remarcat gestul lui Gabby la adresa lui Ikeme, portarul lui Wolves suferind de leucemie, in momentul marcarii golului.

Meci la discretia lui QPR, acasa Reading, cele doua goluri marcate de irlandezul Conor Washington fiind de ajuns pentru o victorie impotriva echipei care a pierdut meciul de baraj in sezonul trecut.
De remarcat faptul ca Reading ajunge astfel la a 13-a partida de deschidere pe care o pierde, iar QPR uita de suita celor 7 infrangeri in ultimele 8 meciuri ale sezonului anterior.

O mica surpriza s-a petrecut la meciul dintre Preston North End si Sheffield Wednesday, gazdele castigand la debutul tanarului tehnician Alex Neil.
Pentru bufnite, sezonul in care sarbatoresc a 150-a aniversare a clubului, a inceput cu un meci in care au fost dominati la toate capitolele.

Redknapp porneste cu stangul la Birmingham, fiind invins in deplsare de Ipswich cu 1-0.
Gazdele au lasat deoparte evolutia din ultimul meci amical (1-6 contra lui Charlton Athletic) si au reusit sa adune 3 puncte in clasament datorita golului marcat de Joe Gardner, recent achizitionat de la Glasgow Rangers.

In epilogul rundei inaugurale, Bolton si Leeds au oferit un meci superb celor 19.857 de spectatori prezenti pe Macron Stadium la revenirea lui Wanderers in al doilea esalon valoric.
Golgheterul sezonului trecut de Championship (30 de goluri), neo-zeelandezeul Chris Wood a marcat un gol care a adus partial linistea in randul vizitatorilor, insa omul cu aplauzele pentru oaspeti a fost tanarul Kalvin Phillips, autor a doua goluri.

Din diviziile inferioare as vrea sa remarc doua dispute, ambele din League Two:

• Debutul lui Harry Kewell la Crawley Town, invinsa acasa cu 1-3 de catre Port Vale;
  • Yeovil Town urmeaza sa returneze contravaloarea tichetelor pentru toti cei 258 de suporteri care au calatorit in weekend la partida impotriva celor de la Luton Town. Motivul? Scorul final de 8-2 pentru palarieri.

In fotografii regasiti rezultatele complete ale etapei inaugurale din Sky Bet Championship si clasamentul actualizat.

Author: Cosmin Andrei Radu

Fotbal American, Fotbal...deci Fotbal. American Football, Soccer....just Football.